نکات کلیدی موفقیت شغلی طراح رابط کاربر

نکات موفقیت شغلی طراح رابط کاربری

طراحی رابط کاربر مانند هر شغل دیگری برای موفقیت نیازمند دانستن و رعایت نکاتی است که شما‌ را قابل اعتماد و متخصص نشان دهد که به همین واسطه رضایت کارفرما را جذب کرده و موفق به شرکت در پروژه های بزرگ شوید. برای دستیابی به موفقیت به عنوان طراح رابط کاربر موارد زیر را در نظر بگیرید:

تسلط کافی بر اصول و مبانی طراحی

بهتر است حین یادگیری نرم افزار، به اصول اولیه طراحی محصول مثل واضح و شفاف بودن، انسان‌محور بودن، فراتر از انتظار بودن، کاربردی‌بودن و … مسلط شوید که با نحوه تفکر طراحی بهتر آشنا شوید.

آشنایی گسترده با نرم افزار های طراحی

علاوه بر نرم افزار های اصلی طراحی رابط کاربری که معمولا یکی از سه ابزار فیگما، ادوب ایکس‌دی و اسکچ است، آشنایی با نرم‌افزارهای فتوشاپ برای ویرایش تصاویر و ایلستریتور برای طراحی آیکون‌های با کیفیت ضروری است.

بروز رسانی دانش

دنیای طراحی محصول به سرعت در حال تغییر است. برای موفقیت در زمینه طراحی محصولات دیجیتال و رقابت با سایر طراحان باید دانش خود را در زمینه های جدید و روند‌های جاری به‌روز کنید. . پیگیری منابعی مانند یوتیوب می‌تواند به شما کمک کند تا دانش خود را به صورت رایگان به‌روز نگه دارید.

ساختن نمونه کار پورتفولیو

صد گفته نماند به از یک عمل! نمونه‌کارهای شما نشان دهنده مهارت‌ها و توانایی‌های شما و بهترین ابزار برای جذب اعتماد کارفرما است. یک نکته مهم برای ساخت نمونه کار قوی این است که سعی کنید فضای ذهنیتان را با موارد مرتبط به کارتان پر کنید. برای مثال من همیشه سعی میکنم در شبکه‌های اجتماعی مثل اینستا و لینکدین طراحان محصول سرشناس را دنبال کنم چرا که دیدن نمونه کار و تجربیاتشان به صورت ناخودآگاه باعث افزایش خلاقیت می‌شود.

شبکه‌سازی

با استفاده از شبکه های اجتماعی کاری مثل لینکدین، شرکت در رویدادهای مرتبط، فعالیت در وبسایت هایی مثل دریبل و پینترست و … دامنه ارتباطات خود را افزایش دهید. به دوستان و آشنایان خود بگویید که در چه زمینه ای فعالیت می‌کنید چرا که همه یکی را می‌شناسند که یکی را می‌شناسد!

شرکت در پروژه های تیمی

علاوه بر پروژه های شخصی خود سعی کنید در پروژه های تیمی نیز فعالیت کنید. با این کار شما تیم ورک را به صورت عملی یاد می‌گیرید که نشان دهنده قابلیت‌های شما در همکاری با دیگران بوده یکی از شاخص های اصلی استخدام در مجموعه های بزرگ است. برای کار تیمی سعی کنید وارد یک مجموعه کوچک شوید و با کار حرفه ای به بزرگ شدن آن مجموعه کمک کنید و در نهایت شما طراح ارشد یک بیزینس بزرگ خواهید بود.

انعطاف پذیر باشید

به انعطاف پذیری در برابر بازار کار و نیاز های کارفرمایان اهمیت بدهید. با این کار شما در شرایط مختلف بازار بهتر عمل خواهید کرد. آمادگی برای پذیرش تغییرات و تطبیق با نیازهای مختلف کارفرمایان امری ضروری است.

توانایی برقراری ارتباط موثر

توانایی خوبی در برقراری ارتباط با مشتریان و همکارانتان داشته باشید تا بتوانید به درستی نیازها و انتظارات آن‌ها را درک کرده و به آنها پاسخ دهید.

رشد شخصی و حرفه ای

به توسعه‌ی مهارت‌های شخصی و حرفه‌ای خود اهمیت دهید و در رویدادها و دوره‌های آموزشی مرتبط با حوزه کاری‌تان شرکت کنید. هیچ وقت در هیچ سطح کاری از آموزش دیدن غافل نشوید چرا که هر فرد جدید میتواند به نوبه خود نکته ای را به شما بیاموزد.

آگاهی از شرایط محلی

در ایران از لحظه دریافت پروژه تا لحظه تحویل، داستان های زیادی خواهید داشت؛ از قیمت های غیر منطقی تا ادیت های بی نهایت و اظهار نظر‌های سلیقه ای دختر خاله و پسر عموی کارفرما در پروژه! پس سعی کنید اینجور مسائل را نادیده گرفته و فقط به ساخت پورتفولیو قوی فکر کنید چرا که اینجور مسائل ممکن است برای هر طراح با هر سطحی پیش بیاید.

نتیجه گیری

در رابطه با عنوان بالا جا دارد بگویم تعداد کارفرمایان منطقی که با درک بالا یک پروژه را استارت می‌زنند و ارزش تیم فنی را حفظ می‌کنند نیز کم نیست. پس سعی کنید اگر قصد دارید به تازگی در این بازار مشغول به فعالیت شوید هر چه زود تر با یک دوره آموزشی مناسب یادگیری را شروع کنید چرا که نسبت تقاضا به عرضه در این زمینه شغلی بسیار بالا بوده و یک بازار شغلی بکر در ایران به حساب می‌آید. میتوانید دوره طراحی رابط کاربری ui آکادمی مارجین را به عنوان پلی برای موفقیت در بازار کار در نظر بگیرید چرا که در کنار مهارت های تخصصی، به طور مفصل به آموزش مهارت های نرم و مذاکره های مربوط نیز می‌پردازیم.

سپهر یونسی

سپهر یونسی

طراح رابط و تجربه کاربر

سال نود و پنج با نصب فتوشاپ و علاقه مند شدن به دنیای گرافیک و طی کردن مسیر هایی مثل طراحی سایت و سئو و تدوین و ... علاقه واقعیم یعنی طراحی محصول رو پیدا کردم و این مسیر ادامه داره ...